Aquest lloc web utilitza cookies pròpies i de tercers per optimitzar el teva navegació, adaptar-se a les teves preferències i realitzar tasques analítiques. En continuar navegant acceptes la nostra política de cookies.

Més informació D'acord

Comunitat de propietaris

Comunicar a una venda a la Comunitat de Propietaris

Obligacions en una compravenda

Potser desconeixies l’obligació de notificar a la Comunitat de Propietaris la venda del teu habitatge. I és que són tants els tràmits que comporta la compravenda d’un immoble que el millor és que deixis que un professional del sector s’encarregui de tot el procés. En les notícies immobiliàries em recollit alguns dels detalls sobre això.

Què diu la Llei?

Si has venut el teu pis de Vic recorda que aquí no acaba el reguitzell de gestions que comporta aquesta operació. Una de les obligacions, com dèiem, és que el venedor ha de notificar a la Comunitat de propietaris la venda del pis. I és que, en el cas que no ho fes, es podria veure en la desagradable situació de respondre pels deutes contrets pel nou propietari amb la Comunitat.

Així ho diu la Llei de Propietat Horitzontal en el seu article 9.1 i), en el qual estableix que si el venedor no fa aquesta notificació, es veurà obligat al pagament solidari dels deutes amb la Comunitat que contregui el nou adquirent del pis o local.

Per assegurar que es troba al marge i totalment deslligat de les futures deutes que contregui el nou titular amb la Comunitat de propietaris, prèviament ha de comunicar-se la venda del pis al secretari de la Comunitat. En el seu defecte si no ho hagués al president o administrador.

Procediment de notificació

La comunicació a la comunitat de la venda del pis s’ha de fer per qualsevol mitjà del que es deixi constància, no exigint la Llei que sigui de manera fefaent, de manera que un simple escrit dirigit al secretari de la Comunitat expressant la venda del pis o local , així com les dades del nou propietari serà suficient per complir amb aquesta obligació.

El venedor ha de quedar-se amb una còpia de l’escrit signada pel secretari de la Comunitat on consti la recepció. També pot enviar un burofax o un telegrama.

Si no pot notificar-se la venda al secretari de la Comunitat pot enviar-se-la notificació a qualsevol altre càrrec de representació de la Comunitat de propietaris. La qüestió és deixar constància als òrgans de govern de la Comunitat que l’immoble ha canviat de mans i donar el nom del nou titular.

Exemple de comunicació

Aquest podria ser un escrit dirigit al secretari de la Comunitat informant de la venda d’un pis:

En compliment del que disposa l’article 9.1 regla i) de la Llei de Propietat Horitzontal, li faig constar que amb data xxxx he venut el pis (o local) xxxxxxx, de la Comunitat de propietaris és vostè el secretari.

El nou titular és D / Dª xxxxxxxxx, qui segurament es posarà en contacte amb vostès. En tot cas, aquesta notificació serveix per deixar constància a la Comunitat de propietaris, que haurà de prendre les mesures oportunes a l’efecte de drets i obligacions en relació amb aquesta propietat, ja que l’actual propietari és la persona indicada.

Com veus és un tràmit senzill l’execució pot donar-te una gran tranquil·litat i estalviar més d’un disgust.

En vendre el teu pis vas notificar a la comunitat de propietaris del teu edifici?

Formulari de contacte

truca'ns ara
938895709